Lato już za nam, piękna pogoda, która wciąż się utrzymuje, usypia naszą czujność. Ciężko nam sobie wyobrazić, że jeszcze parę miesięcy i nadejdzie zima. Wiele osób może na to machnąć ręką, mówiąc, że nie ma co się przejmować czymś, co jeszcze nie nadeszło. Jednak dla wielu osób może być to czas powolnego przygotowywania się do ciężkich warunków, które panują wówczas na drodze. Wielokrotnie słyszymy o tym, że zimowa aura wymaga specjalnych środków, jednak rzadko podchodzimy do tego tak poważnie, jak wymaga tego sytuacja. Zazwyczaj przypominamy sobie o tym, gdy spada pierwszy śnieg a droga, staje się śliska. Wtedy wówczas powtarzamy hasło, które towarzyszy nam niezmiennie od wielu lat – „Zima znów zaskoczyła kierowców”.

Z racji tego, że specjalne warunki wymagają specjalnych środków i przygotowania, przedstawiamy parę porad przydatnych w trakcie jazdy zimą.

  1. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego auto wymaga specjalnego przygotowania. Najlepiej jest zrobić przegląd oraz sprawdzić, czy auto jest sprawne. Jeśli temperatura spadnie poniżej 7 stopni, można zacząć myśleć o zmianie opon. Należy sprawdzić hamulce, wymień płyn do spryskiwaczy i usprawnić wycieraczki.
  2. Przed wyjazdem trzeba zadbać o dobrą widoczność drogi. Jeśli na szybie osadzi się szron, usuń go i odśnież samochód.
  3. Bądź uważny, staraj się dostosować prędkość do warunków na drodze. Nawet jeśli wymagałoby to wcześniejszego wyruszenia w drogę, nie ryzykuj i jedź powoli.
  4. Staraj się wyważyć odległość między samochodami. Zachowaj bezpieczną przestrzeń, odległość hamowania w czasie zimy wydłuża się nawet 10 razy. Hamowanie zaczynaj wcześniej niż w normalnych warunkach jazdy.
  5. Zachowaj spokój i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Nagły skręt może doprowadzić do poślizgu. Jeśli już do niego doszło, nie panikuj. Puść hamulec lub gaz, to pomoże odzyskać kontrolę nad pojazdem oraz przyczepność.
  6. Ogranicz zaufanie na drodze. Inni kierowcy zawsze mogą zachować się nieprzewidywalnie, dlatego zachowaj ostrożność.
  7. Bądź czujny i ostrożny. Niech pozorny spokój na drodze nie usypia Twojej czujności.

W czasie zimy kierowcy są często uczulani na to, by zachować szczególną ostrożność na drodze jednak wielu z nich to bagatelizuje. Przekonanie o byciu mistrzem kierownicy jest zgubne, a nawet najlepsi mogą mieć problemy z utrzymaniem kontroli nad samochodem, gdy ulica zamienia się w taflę lodu.