Podstawę budowy koła samochodowego stanowią felgi, najczęściej stalowe. Stopniowo wypierają je obręcze produkowane w postaci odlewów ze stopów aluminium. W poniższym artykule opiszę dlaczego obręcze stalowe wciąż posiadają mocną pozycję jako pierwsze wyposażenie auta oraz kupowane na drugi komplet kół.

Stalowe felgi a aluminiowe

Koło samochodowe składa się z dwóch podstawowych elementów, jest to opona i felga, a ich jakość ma niebagatelny wpływ na nasz komfort podróżowania oraz stopień zużywania się elementów zawieszenia podczas eksploatacji. Felgi stalowe mają dwie zalety w porównaniu do zdobywających coraz większą popularność felg aluminiowych. Stalówki są wciąż dużo tańsze oraz trwalsze od obręczy ze stopów lekkich, a ewentualne uszkodzenie można naprawić tanim kosztem. Wygięta felga stalowa po kilku odpowiednich uderzeniach młotka nadaje się do dalszej eksploatacji. Alufelgi natomiast wygrywają pod innym względem. Nie ma chyba kierowcy, który nie doceniłby metamorfozy w wyglądzie wizualnym samochodu po zamianie felg ze stalowych na aluminiowe.

Felgi stalowe a tuning wizualny

Jeśli jednak nie należymy do grona entuzjastów tuningu wizualnego i wygląd samochodu nie jest dla nas ważniejszy od trwałości i niskiej ceny posiadanych przez nas kół to nie pozostaje nam nic jak tylko pozostać przy stalowych kołach w naszym aucie. Użytkowanie tych felg jest dużo mniej kłopotliwe z powodu braku konieczności ostrożnej jazdy, gdyż jak wszyscy wiemy wysokie krawężniki i wszechobecne wyrwy w jedniach są głównym wrogiem obręczy ze stopów lekkich. O felgi stalowe nie musimy także przesadnie dbać również jeśli chodzi o ich pielęgnację. Ani myjki ciśnieniowe, czy szczotki na myjniach samochodowych ani żrące substancje czyszczące nie zagrożą powierzchni lakierniczej naszych kół w takim stopniu jak może się to zdarzyć w przypadku felg aluminiowych.