Opony wielosezonowe cieszą się coraz większą popularnością. Wielu kierowców widzi w stosowaniu tych opon dość duże oszczędności. Przede wszystkim są to oszczędności związane z brakiem konieczności wymiany opon dwa razy do roku. Po drugie, są to także oszczędności związane z brakiem konieczności opłat za przechowywanie opon sezonowych.

Budowa opon wielosezonowych

Opony całoroczne tego typu stanowią pewnego rodzaju połączenie cech opon sezonowych, czyli opon letnich i zimowych. Opony letnie jak można się domyśleć przeznaczone są przede wszystkim do jazdy na powierzchni suchej oraz mokrej. Dlatego też posiadają dużo bardziej gładki bieżnik. Dodatkowo wykonane są z mieszanki, która jest odporna na wysokie temperatury. Inaczej to wygląda w przypadku opon zimowych. W ich przypadku zadaniem bieżnika jest odprowadzanie śniegu oraz lodu. Mieszanka opon zimowych jest miękka, aby opony nie traciły swojej elastyczności podczas niskich temperatur. Opony wielosezonowe stanowią pewnego rodzaju kompromis między oponami letnimi a zimowymi. Liczba lameli w takich oponach jest mniejsza niż w oponach zimowych, ale z drugiej strony mieszanka jest dużo twardsza. Można zatem powiedzieć, iż zimą opona taka będzie mniej elastyczna niż opona zimowa, natomiast latem przy bardzo wysokich temperaturach ogumienie będzie zużywało się dużo szybciej.

Oznaczenie M+S

Decydując się na zakup opon całorocznych bardzo ważne jest, aby zakupić takie opony, które posiadają oznaczenie M+S. Oznaczenie to oznacza, że opony dobrze poradzą sobie podczas jazdy w okresie zimowym po śniegu. Dzięki temu, że opony całoroczne posiadają właśnie oznaczenie M+S możemy być pewni, że używanie takich opon podczas jazdy zimą będzie bezpieczne.

Opony sezonowe czy całoroczne?

Można powiedzieć, że opony wielosezonowe to dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy poruszają się po mieście. Dotyczy to zwłaszcza okresu zimowego. W tym czasie nawet przy opadach śniegu miejskie ulice zwykle są dobrze odśnieżone. Zatem jazda na oponach całorocznych jest tak samo bezpieczna jak w przypadku jazdy na oponach zimowym. Inaczej jest w przypadku dłuższych tras, zwłaszcza po drogach lokalnych. Takie trasy mogą być ośnieżone. Dodatkowo jeśli jedziemy z dość dużą prędkością opony wielosezonowe mogą nie poradzić sobie tak dobrze jak opony zimowe.

Oszczędność przy oponach całorocznych

Mówiąc o oponach wielosezonowych nie można także zapomnieć o kwestii oszczędności. Używanie opon letnich i zimowych oznacza ich wymianę przynajmniej dwa razy do roku. To są oczywiście konkretne koszty. Dodatkowo dochodzi kwestia przechowywania opon sezonowych. W przypadku używania opon całorocznych można zaoszczędzić dość sporo pieniędzy w skali roku. Przede wszystkim odchodzi nam kwestia wymiany opon. Raz z letnich na zimowe i odwrotnie. Po prostu przez cały rok jeździmy na tych samych opon. Po drugie, jestem też wspomniana kwestia przechowywania opon. Jeśli cały rok jeździmy na tych samym oponach to nie posiadamy drugiego kompletu opon, który musimy gdzieś przechowywać.