Wybór opon dedykowanych na zimę może być prawdziwym dylematem. Z jednej strony każdy pragnie kupić opony jak najtańsze, a przynajmniej sporej części społeczeństwa przyświeca właśnie taka motywacja. Z drugiej strony każdy świadomy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie od opon zimowych zależy nie tylko komfort jazdy, ale też jej bezpieczeństwo. Zimowe opony muszą być dostosowane do naprawdę trudnych warunków na drodze, takich jak mokra i śliska nawierzchnia, lód lub błoto pośniegowe. Zatem Kierowco, mądrze wybierz opony na zimę, analizując różne parametry poszczególnych produktów.

Najkrótsza droga hamowania

Jeden z najważniejszych parametrów opon zimowych to droga hamowania. W Europie opony opisywane są pod względem tego parametru za pomocą symboli literowych, które oznaczają poszczególne klasy. Najlepsza klasa to A. Informacja, że opony odznaczają się tak świetnymi wynikami drogi hamowania, znajduje się na etykiecie. Najgorsza klasa to  G. Z pewnością właśnie takie opony nie wypadają zbyt dobrze w testach hamowania na mokrej powierzchni. Oznacza to, że w ich przypadku droga hamowania może być nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów dłuższa. To zatem zdecydowanie większe niebezpieczeństwo kolizji lub poważnego wypadku. Warto zwracać uwagę na takie parametry, bo to właśnie od nich zależna jest również cena konkretnego modelu opon. Zatem drogę hamowania należy zawsze sprawdzić wybierając spomiędzy takich opon zimowych: https://www.sklepopon.com/opony/zimowe/

Przyczepność opon

Drugi bardzo ważny parametr opon na zimę to ich przyczepność do różnych nawierzchni w różnych warunkach pogodowych. Warto szukać takich opon, które gwarantują bardzo dobrą przyczepność zarówno na krótkich trasach, czyli przykładowo podczas jazdy po mieście, ale też na trasach długich. Koniecznie należy pamiętać o tym parametrze również wtedy, gdy zimową porą sporo podróżuje się poza swoje miejsce zamieszkania. Jeżeli przykładowo jeździ się gdzieś w góry na narty, pokonując kilka lub kilkanaście razy w sezonie bardzo długie odcinki, również należy wziąć to pod uwagę podczas wyboru nowych opon.

Technologia produkcji

Warto pamiętać o tym, że producenci opon z roku na rok wprowadzają nowe sprytne rozwiązania. To właśnie dlatego opony mają coraz lepsze osiągi i zapewniają coraz wyższe bezpieczeństwo. Osiągi to między innymi możliwość jeżdżenia bardziej ekonomicznie, bo dobre opony charakteryzują się między innymi niższym spalaniem paliwa. Ważny jest również komfort jazdy związany między innymi z emisją hałasu. Ciche opony to zdecydowanie dobry wybór dla osób, które sporo czasu spędzają w trasie, dla których samochód jest niejako miejscem wykonywania pracy. Jak zatem widać czarno na białym, wybór opon na zimę to spore wyzwanie. Nowsze modele to zdecydowanie modele ulepszone, dające większy komfort prowadzenia oraz większe bezpieczeństwo. Jeżeli zatem gdzieś w garażu na zmianę czekają już kilkuletnie opony zimowe, najwyższa pora pomyśleć o zakupie nowych, które technologicznie zdecydowanie różnią się od tych sprzed lat.